Digital Radio Mondiale
Az új közép- és rövidhullámú digitális műsorszórási eljárás
Tartalomjegyzék:
Történelmi áttekintés dióhéjban
A digitális rádió műsorszórás gyökerei 1988-ra nyúlnak vissza, amikor a DAB (Digital Audio Broadcasting) konzorciuma létrejött, és megalkotta a
mai napig is kérdéses jövőjű DAB szabvány alapjait. A DAB MPEG2 layer 2-es hangtömörítést használt, és 6 db kiváló minőségű műsort
szerettek volna 1.5 MHz-es sávszélességű csatornán nyalábolt formában átvinni. Sajnos a kifejlesztésekor megelőzték az akkori technológiai
hátteret, továbbá az FM műsorszórással nehéz a lakosság felé versenyre kelni.
Ezzel szemben a DRM múltja tíz évvel későbbre, 1998-ra tekint vissza, amikor Kína és az Európai Únió kezdeményezésére a minősége miatt egyre inkább háttérbe szoruló közép- és rövidhullámú hullámsávok megreformálását tűzték ki céljuknak. A DRM konzorcium 2001-re megalkotta a szabványt, majd 2003 nyarán elkezdte hivatalosan is a kísérleti sugárzást.
A Műegyetemi Rádióklubban dr. Gschwindt András (HA5WH) tanár úrnak köszönhetően 2003. májusától foglalkozunk a DRM vételi lehetőségeivel. Én a nyári szünet miatt egy augusztus eleji váratlan felfedezés kapcsán az MRC-beli kísérletektől függetlenül véletlenül kezdtem vizsgálni a DRM-et, majd nyár végén szembesültem, hogy az MRC-be vettek már a nyár elején egy kereskedelmi szoftvert, ami szépen vette is a DRM adást, azonban ezt csak eléggé korlátozottan lehet a céljainkhoz felhasználni, mivel forráskód hiányában nem testreszabható. Ezért folytattam a DReaM nevű nyílt forráskódú szoftverrel kapcsolatos vizsgálódásaimat, és a DReaM-ra alapozható jövőbeli rendszerek megvalósítási lehetőségét. Ennek eredménye 2003. októberében már kezd beérni, így most már lehet erre a szoftverre is alapozni.
Néhány gondolat a DRM-ről
A szabvány szerint COFDM modulációt használnak. A COFDM (Coded Orthogonal Division Multiplex) lényege, hogy nem egy vivőfrekvenciára modulálnak, mint a klasszikus modulációk, hanem sok kis sávszélességű modulált vivővel egyenletesen próbálják kitölteni a rendelkezésre álló csatornát, ezáltal sűrítve bele minél több információt. A DRM-nél alapcél volt, hogy a klasszikus AM műsorsugárzás raszterében (ami középhullámon 9 kHz illetve rövidhullámon 10 kHz-es) el kell férni egy adásnak. Opcionálisan lehetőséget biztosítanak arra, hogy dupla csatornát foglaljanak el a hibatűrőbb és jobb minőségű hangátvitel érdekében.
|
Az egyetlen csatornát foglaló DRM hatalmas előnye, hogy se új frekvenciakijelölést nem igényel, se új vevőkészülék RF részt, csak az AM vevőknél elterjedt 455 kHz-es középfrekvenciát kell továbbkeverni 12 kHz-re, majd ott egy beépített DSP-vel vagy egy számítógép hangkártyájára vezetve lehet feldolgozni az adatfolyamot.
|
|
Mire képes a DRM:
- Jó minőségű hang átvitelére.
- Állomásinformációk (PI kód, állomásnév, ...) átvitelére.
- Képek (közlekedési térkép, reklám, tájékoztató) átvitelére és megjelenítésére.
- Egyéb tetszőleges kis sebességű adatot (személyhívó, tetszőleges számítógép adat) is képes átvinni.
- Gyorskereséssel DRM adásokat keresni a rádiósávban, így közvetlenül a műsor neve alapján választhat a hallgató, nem frekvencia alapján kell nehézkesen keresgetnie.
- A gyorskeresés az azonos PI kódú állomások közül a leg stabilabban vehetőt részesíti előnyben, ezáltal automatikusan áthangolás is megvalósítható a rádióvevőben.
A kapott hang talán picit rosszabb a FM műsorszórásban sugárzott hangnál, de mindenképp szép, tiszta, sztereó, továbbá a magas hangok is megtalálhatóak benne. Ugyanakkor a rádióadó hatósugara terén nem 30-40 km (lásd CCIR-FM), hanem 1000 km feletti hatósugárral is lehet számolni, miközben az átlagos kimenőteljesítményt a jobb minőségű AM adásokhoz képest körülbelül tizedére lehet csökkenteni. Azonban az AM adáshoz képest a minőségváltozás nagyon szembetűnő!
A DReaM szoftver
2003. januárjában megjelent a nyílt forráskódú szoftverfejlesztések egy jelentős internetes tárhelyén, a sourceforge.net-en egy nyílt forráskódú vevő alkalmazás is, amely 2003. őszére már szépen levette a hangcsomagot is, és azóta gyönyörűen működik. Az alábbiakban ennek a szoftvernek a képei alapján kerül bemutatásra a DRM-mel kapcsolatban néhány érdekesség.
A DReaM szoftver részletesebb bemutatása itt látható.
Az alábbi felvételek legtöbbjét (a térképek kivételével) is a DReaM szoftverrel készítettem. A rádióvevő egy Ten-Tec RX320-as rádióamatőr vevőkészülék volt, melyből kivezettük a 12 kHz-es KF-et. Az antenna a Műegyetemi Rádióklub tetején (BME V2 épület) kifeszített dipól volt. A felvételeket az otthoni számítógépemen csináltam, mivel az Xwindow System alá fordított grafikus alkalmazás képét otthonomba irányítottam át. A rádió webes felületű távvezérlését már 2000-ben megcsináltam, így azzal semmi probléma nem akadt.
A Deutsche Welle műsora
|
A Deutsche Welle 21675 kHz-en, a rövidhullámú sáv tetején 80 kW teljesítménnyel Srilankából sugároz minden nap magyar idő szerint 7-11 óráig tesztadást.
Ugyanakkor 15440 kHz-en is sugároz, szintén 80 kW teljesítménnyel, azonban a Gibraltár szorosból lő keresztül Európán, magyar idő szerint 9-15 óráig.
A továbbiakban a bal oldalon a 21675 kHz-es, a jobb oldalon a 15440 kHz-en sugárzó műsor jelentős eltérést mutató ábrái láthatóak.
|
|
|
A DReaM szoftver fő ablakja. Itt látható a vett műsor neve, paraméterei, a jelszint és a 3 státusz led, amely alulról felfelé zöldül ki, mivel az alsó a FAC,
majd SDC és a legfelső az MSC. Ezek jelentésére a későbbiekben még visszatérünk. A jobb felső sarokban látható egy információs ablak, ahol szöveges információk
és aktuális hírek jelennek meg. Ezen kívül van egy grafikus "multimedia dialog" ablak is, ahol a későbbiekben például térképrészletek és reklámképek jeleníthetőek meg.
Azonban eddig nem akadtam ilyen adat sugárzására, ezért a bemutatásától egyenlőre eltekintek.
|
|
|
Ezen az ábrán a 12 kHz-re lekevert rádiófrekvenciás jel spektrumképét láthatjuk. Első ránézésre feltűnik a csatorna teljes kihasználását biztosító COFDM moduláció.
A bal oldalon látható jel-zaj viszony mutató a digitális jel-zaj viszonyt mutatja a hibajavító kódoló előtt és után.
A time sync akkor zöldül ki, ha a szoftver már sikeresen detektálja az 1200 ms hosszú úgynevezett szuperkeretek.
|
|
Ezen az ábrán a már feldolgozási (normalizált) frekvenciára lekevert COFDM jel spektrumképe látható. A fázisszinkronozott keverést már a szoftver végzi. Ez a keverés azért praktikus, mert innen már stabilan választhatjuk szét demodulálás céljából az COFDM jeleket. A pontos frekvenciára történő lekeverést nehezíti az AM-nél megszokott nagyenergiájú vivő hiánya és a folytonos mozgásban lévő ionoszféra által okozott doppler hatás. Ebben az OFDM jelben azonban található 3 dedikált vivő, amely alapján a jel kezdőfrekvenciája és a doppler hatás okozta szétkenődések is korrigálhatóvá válnak. További érdekesség, hogy a 0 helyen, ahol az AM adók vivője szokott lenni, nagyon erős elnyomást alkalmaznak. A doppler hatást tehát korrigálja a szoftver.
|
|
Ez az ábra már azt mutatja, hogy az OFDM jelben található vivők melyike milyen amplitúdóválozást szenved jelen pillanatban. Az amplitúdóváltozás oka a szelektív fading jelensége, amely a többszörös visszaverődésnek és a légköri rétegek közötti pattogás miatt alakul ki. A szelektiv fading hatását ezen diagnosztika alapján szintén korrigálja a szoftver.
|
|
Talán ez a leg szemléletesebb görbe, amennyiben az ionoszféra furcsaságait szeretnénk szemlélni. Ez az ábra ugyanis megmutatja, hogy a számítotthoz képest mennyi idővel később érkezett hozzánk a jel első hullámfrontja, illetve láthatóvá válik a pattogások miatt megkésett többi hullámfront is. A szoftver természetesen ezt a zavaró hatást is megpróbálja korrigálni a demoduláció előtt.
|
|
A FAC (Fast Access Channel) a szabvány szerint QPSK modulált jel. Ez hordozza az OFDM csatornafelosztási információt, tehát hogy milyen sávszélességű a sugárzás, illetve hol is milyen kódolással található az SDC és az MSC, továbbá a műsor nyelvéről és PI kódjáról is tájékoztatást ad. Ezáltal ha sikerül minden műsorcsatornában ezt a csomagot levenni, akkor a rádióvevőben katalógus készíthető az éppen vehető műsorokról.
A FAC sikeres levételét a FAC négyzetének zöld szinűre váltása jelzi.
|
|
A SDC (Service Description Channel) QAM-4 vagy QAM-16 modulált jel. Ebben a csomagban van leírva a műsor neve, továbbá ennek a műsornak a pillanatnyilag sugárzott alternatív frekvenciái.
A jobb oldali kép itt a szemléletesség kedvéért az RTL rádió QAM-16 modulált SDC-jét mutatja. A Deutsche Welle quality módja is QPSK-t használt, ezért szemléltetem inkább az RTL rádió SDC-jével.
|
|
|
Az MSC (Main Service Channel) továbbítása robust módban (ami zavartűrőbb) QAM-16 illetve quality módban QAM-64 kódolással történik. Ez utóbbi jobb minőség (nagyobb bitsebesség) továbbítására alkalmas, azonban sokkal zavarérzékenyebb.
Az MSC szállítja a monó vagy sztereó hangot. Ez a hang MPEG4-AAC+SBR kódolású és átviteli módtól továbbá a hibajavító kódolástól függően 12 - 24 kbps bitsebességű adatfolyam. A hangon kívül ez a csomag szállítja a képeket és az egyéb belekódolt felhasználóknak szánt adatokat.
|
|
Itt hallható a Sines-ből (Portugália) 80 kW-tal sugárzott Deutsche Welle két Budapesten készített felvétele:
- DW-sines1.mp3 - 2004. április 10, 11:25 magyar idő szerint, 64 kbps mp3-ba újrakódolva, 1.3 MB (jazz, DW bemondás, pop)
- DW-sines2.mp3 - 2004. április 16, 14:50 magyar idő szerint, 64 kbps mp3-ba újrakódolva, 1.7 MB (rock, jazz)
Az RTL rádió műsora
Az RTL keddtől szombatig magyar idő szerint 7 órától hajnal 1-ig sugároz 6095 kHz-en 35 kW teljesítménnyel Luxemburgból.
|
Az RTL műsora. 17 kbps sztereo.
|
|
Kissé szennyezett spektrumkörnyezet... De azért kivehető az RTL COFDM-je.
|
|
A szokásos QPSK modulált FAC. Közben látható, hogy valami zavar miatt az MSC-t nem sikerült ebben a pillanatban jól hibajavítani, ezért a CRC-je hibát jelzett.
|
|
QAM-16 modulált SDC...
|
|
QAM-64 modulált MSC. Bármilyen hihetetlen, ezt még szépen levette, és a hibáit kijavította!!!
Példaként álljon itt néhány felvétel, amit a lejátszhatóság érdekében 128 kbps sebességű MP3 formátumban mellékelek. Ezek a felvételek
az RTL rádió 6095 kHz-es Luxemburgból sugárzott adásáról 2003. december 5-én magyar idő szerint 23 óra körül készítettem
a Műegyetemi Rádióklubban üzemelő átalakított TenTec gyártmányú rádióamatőr vevőkészülékkel és az aktuális DReaM vevőszoftverrel.
|
Bouquet Fleovo NL műsora
|
Fleovóból (Hollandia) 40 kW-tal sugárzott német nyelvű műsor. Ez a felvételt 2003. december 8-án helyi idő szerint 14:10-kor készítettem. Kifogásolhatatlan.
Pedig QAM-16 az SDC-je és QAM-64 a FAC-ja.
|
Néhány felvétel, melyből már nem jött hang
Megjegyzés:A DRM vétel nehézségét leginkább az alatta üzemelő AM adók okozzák, mivel az AM adók vivője nagyon erős, és ez teljes
egészében kimaszkolhatja az COFDM középső tartományát, továbbá a hanggal történő moduláció, mint sztochasztikus fáziszavar jelentkezik a DRM vétele során. Az alábbiakban bemutatásra kerül néhány extrém körülmények között levett műsor.
|
Itt az látható, amikor 2003. december 3-án magyar idő szerint 22:20-kor 1296 kHz-en Oxfordnessből 70 kW-tal a hollandoknak sugárzott műsor oldalnyalábját
veszem, azonban alatta 2 AM adó is üzemelt (egyikben egy operaénekes adott elő, a másikban egy férfi beszélt éppen). Ez igencsak megnehezíti a DRM vételét.
|
|
|
Egy igazi DX 2003. december 4-én magyar idő szerint hajnali 1:20-kor. Sackvilléből (Kanada) nyugat felé 70 kW-tal sugárzott műsor...
|
|
|
Itt ugyanaz a Kanadai műsor látható egy 10 perccel későbbi felvételen. Ennek a spektrumképe már valamivel meggyőzőbb, de a távolságok miatt itt sem jött
ki semmi hang, csak nagyon ritkán egy pillanatra.
|
|
| 2004. márc 12, 1:49 MEZ. Radio Kuwait sugárzott Észak Amerika keleti partjai felé Sulaibiyah-ból 120 kW-tal.
|
Friss hírek
- 2003. december 15-én 1:00 GMT-kor új hangkódolásra álltak át, ezért az előző hetekben használt DRM vevőszoftverek nem használhatóak!
- 2004. február elejétől ismét használható a DReaM vevőszoftver! (FAAD-2.0 fordításánál a CFLAGS="-DDRM" ./configure --with-drm opcióra van szükség)
- 2004. március 19-én megjelent a DReaM 1.0.6-os verziója, amelybe már SSB vevő is benne van, továbbá a DRM adórészt is beépítették.
Bővebb információ
© Krüpl Zsolt, hg2ecz - utolsó módosítás: 2004. április. 17.